
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Output Current | 25 A |
| Output Voltage | 7 V |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Quiescent Current | 660 µA |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 660 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Duty Cycle | 83 % |
| Clock Sync | No |
| Number of Output Phases | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| Packaging | Reel |
Stock: 701
Distributors
pcbx
Unit Price$1.04880
Ext.Price$1.04880
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.04880 | $1.04880 |
| 10 | $0.85651 | $8.56510 |
| 25 | $0.77692 | $19.42300 |
| 50 | $0.70472 | $35.23600 |
| 100 | $0.63923 | $63.92300 |
| 300 | $0.58035 | $174.10500 |
| 500 | $0.52690 | $263.45000 |
| 1000 | $0.50411 | $504.11000 |
